Wymiana piasku

Place zabaw to podstawowy element każdego osiedla, placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci czy szkoły, a integralną częścią takiego miejsca jest piaskownica. Tego typu konstrukcje dedykowane są przede wszystkim bardzo małym dzieciom, które nie są jeszcze wystarczająco sprawne, aby pokonywać wysokie drabinki, a w celu rozwijania społecznych kontaktów i uczenia malucha współdziałania z innymi dziećmi właśnie piaskownica tworzy takie centrum spotkań najmłodszych. Niestety z uwagi na ogólną dostępność i często także brak jakiejkolwiek ochrony jest to miejsce narażone na liczne zanieczyszczenia wynikające zarówno z tego, co przynosi wiatr lub deszcz, jak i z powodu nieograniczonego dostępu zwierząt. Piaskownice w zamkniętych obiektach są częściowo chronione przed wizytami psów i kotów, jednak nadal pozostają siedliskiem dla ptaków, które przenoszą wiele groźnych dla dzieci chorób.
Maluchy mają stały kontakt z tym, czego dotykają. Zaś ciągły zwyczaj wkładania rąk do ust to idealny sposób na przeniesienie do organizmu szkodliwych bakterii, które mogą obniżać odporność dziecka i przyczyniać się do różnych chorób. W piaskownicach dostępnych dla zwierząt mogą się także rozwijać pasożyty będące przyczyną różnych schorzeń odzwierzęcych, mogących okazać się poważnym i trudnym do wyleczenia problemem. Nie bez znaczenia są również zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą być wrzucane przez osoby z zewnątrz lub zostać przeniesione z wiatrem. Okruchy szkła czy niedopałki papierosów to poważne zagrożenie dla dziecka. Wszystkie te czynniki są podstawową przesłanką do systematycznej wymiany piasku w piaskownicy.
Chociaż przepisy sanitarne nie określają jak często powinno się tego dokonywać, to zgodnie z ogólnymi wskazówkami Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca się dokonywać takiej wymiany wczesną wiosną oraz minimum dwukrotnie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy piaskownica eksploatowana jest najintensywniej.
Wymiana piasku nie sprowadza się do przywiezienia go własnym samochodem z najbliższej żwirowni. Taki materiał nie nadaje się do piaskownic na placach zabaw. Ten odpowiedni musi spełniać określone warunki, do których zalicza się:
- ziarnistość skały okruchowej w przedziale 0 ? 2mm,
- przewaga mineralnego kwarcu oraz brak domieszek niepożądanych składników mineralnych, w tym także soli, która dyskwalifikuje np. piasek z plaży,
- duża plastyczność piasku,
- poddanie materiału cyklowi przesiewania i płukania w celu uzyskania idealnej jednostajnej struktury i wyeliminowania zanieczyszczeń,
- opatrzenie atestem Państwowego Zakładu Higieny PZH.
Nasza firma świadczy usługi wymianu piasku w piaskownicach. Dostarczany przez nas piach posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, dlatego jest bezpieczny.
W ramach oferty, gwarantujemy:
- oczyszczanie piaskownicy,
- dowóz czystego piasku wraz z rozładunkiem,
- załadunek i wywóz brudnego piasku,
Oferta skierowana jest zarówno do przedszkoli i szkół, jak również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.